Türkiye’deki Otomotiv Fabrikaları

Türkiye'deki otomotiv fabrikaları haritası

TOGG -Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, bu dönem Türk milletinin en çok konuştuğu konuların başında geliyor. Yerli ve milli otomobil için fabrikanın yeri Bursa, Gemlik olarak belirlendi bile.

Türkiye kendi otomobilini yerli ve milli olarak yapabilir mi sorusu ise en büyük tartışma konularından biri. Peki Türkiye otomotiv sektöründe ne kadar gelişmiş durumda? Türkiye ihracatının lokomotif sektörünün otomotiv sanayi olması bu sorunun en net yanıtı aslında.

Ekonomimizin lokomotif sektörü otomotiv, 2019 yılında bir önceki sene perfomansına göre %3 düşmesine rağmen üst üste 14. kez ihracat şampiyonu olarak yeni bir başarıya imza attı. 2019 yılı rakamlarına göre otomotiv endüstrisinin tamamında ihracat 30,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye dünya pazarında hem ana sanayi üretici (OEM) olsun, hem de yan sanayi (tier1, tier2…) üretici olarak çok gelişmiş durumda. Zaten bu yüzden dev markalar yeni fabrikalarını kurarken hep Türkiye alternatifini değerlendirerek ilerliyor. Volkswagen Türkiye’ye yeni fabrika kurmak için yatırım kararı almıştı ancak şu an fabrika kararı askıya alındı. Tabi kararın politik yönü de var. Peki siz Volkswagen grubunun hali hazırda Türkiye’de üretim yaptığını biliyor musunuz? Evet aslında Volkswagen grubuna ait MAN otobüs fabrikası Ankara’da üretim yapıyor.

Ben de bir otomotiv profesyoneli olarak bu sektörden gelir elde ediyorum. Türkiye’de yer alan çoğu otomotiv fabrikasına da ziyarette bulundum. Şu an traktör sektörüne yönelik parça üreten bir firmada çalıştığım için artık daha çok traktör fabrikalarını ziyaret etmeye başladım.

Yazımda paylaştığım haritada traktör fabrikalarının bulunmadığını da belirtmek isterim.

Türkiye’deki otomotiv fabrikaları hangi illerde sorusun cevabı aşağıdaki tabloda listelenmiştir. Türkiye’de üretilen araba markaları aşağıdaki gibidir.

ŞehirOtomotiv Markası (OEM)
AdanaTEMSA GLOBAL
AdapazariTOYOTA MOTOR EUROPE
Akçalar (Bursa)KARSAN 
AksarayDAIMLER AG
AnkaraVOLKSWAGEN AG
BursaTOFAS (FCA – KOC)
BursaRENAULT SA 
GebzeISUZU 
GebzeHONDA 
Hosdere (Istanbul)DAIMLER AG
InönüFORD OF EUROPE
IzmitHYUNDAI MOTOR EUROPE
Kocaeli (Gölcük)FORD OF EUROPE
Kocaeli (Yenikoy)FORD OF EUROPE
Pinarbasi (Izmir)BMC 
Sakarya (Adapazari)GAZ
Sakarya (Adapazari)TOYOTA MOTOR EUROPE
Türkiye'deki otomotiv üreticilerine ait tablo (Türkiye'deki OEM fabrikaları)

Eğer ki tüm Avrupa’daki otomotiv fabrikalarına ait veri tabanına ulaşmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : ACEA

https://www.acea.be/statistics/tag/category/european-production-plants-map

Beğendiysen paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir