Starlink İle Tesla Yazılım Güncellemesi

Tesla araçları için Starlink uydusu üzerinden kablosuz olarak araç yazılımlarını güncelledi.
Starlink uydusu üzerinden kablosuz Tesla araç yazılımı güncellemesi

Tesla, SpaceX (Starlink), Hyperloop, Neuralink ve Paypal gibi çılgın projelerini hayata geçiren ünlü yatırımcı Elon Musk, gün geçtikçe popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Tüm dünya tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen Elon Musk, Reddit’de başlayan Gamestop akımına vermiş olduğu destek ile benzersiz bir finansal anarşiye sebep oldu. Twitter profiline yazdığı Bitcoin ve Doge kelimeleri ile kripto para pazarında milyarlarca doların el değiştirmesine yön verdi.

Elon Musk, Tesla markası ile elektrikli otomobillerin seri üretimini gerçekleştirerek otomotiv dünyasında yeni bir çağ başlattı. Araçlarını otonom şekilde sürücüsüz olarak trafikte ilerlemesini sağlamayı başarırken şimdi de çıtayı bir üst seviyeye taşıdı. Uydu üzerinden kablosuz araç güncelleme!

Tesla Uydudan Araç Güncelleme Videosu

Geçen günlerde Reddit’de Tesla araçların park halinde olduğu bir video paylaşıldı. Park halindeki yüzlerce Model 3s’e benzeyen arabanın kablosuz güncelleme sırasında dörtlülerinin yandığı bildirildi. İşte olay tamda bu noktada önemli bir hal alıyor. Kablosuz OTA (over the air) otomobil yazılım güncellemesi daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hadise.

Linkedin paylaşımım

Söz konusu cep telefonunuzun, bilgisayarınızın ya da tabletinizin yazılım güncellemesi değil, A noktasından B noktasına gitmek için kullanmakta olduğunuz otomobilinizin güncellemesi. Bu güncelleme için wifi ya da 4g bağlantısı da kullanmıyorsunuz. Aracınız uydu üzerinden otomatik olarak kablosuz güncelleniyor.

Burada çok büyük bir yatırım ve inanılmaz bir maliyet iyileştirmesi söz konusu. Olası bir yazılım hatasında araçların servise gitmesi ve kablo ile güncellenmesi çok büyük bir maliyete sebep olabilecekken artık böyle bir ihtimal yok. Yapılacak bir yazılım iyileştirmesi ile araç menzilinizin %5~10 artabileceğini ya da trafikte kaza önleyici bir iyileştirmeyi anında alabileceğinizi düşünsenize. Özetle, yeni nesil otomobiliniz sürekli iyileşebilen bir makine haline bürünecek. Tabi bu olayların pozitif yanı. Bir de komplo teorisi tarafı var ki o biraz korkutucu.

Bundan böyle araçlarınız uzaktan kontrol edilebilir bir hal alacak. Siz şoför koltuğunda oturup aracınızı kullanırken istenmeyen bir gücün aracınızın kontrolünü ele geçirmesi söz konusu olabilecek. Büyük bir hacker saldırısında pek çok araç tek bir noktadan yönetilebilir olacak ve kötü niyetle kullanılabilecek. Tabi ki böylesine bir proje çok iyi bir yazılım ekibi tarafından korunacaktır. Ama dünyadaki hiçbir yazılım %100 güvenilir değildir. Sistemlerin her zaman açık bir tarafı vardır.

Son olarak, konuyla direkt alakalı olan Starlink projesinden bahsedeyim. Elon Musk’ın SpaceX’i, uzaya seyahat ve uzay madenciliği projelerine ek olarak, uydu üzerinden internet hizmeti sunmayı da planlıyor. Starlink adı altında tüm dünyaya ISS hizmeti sunulacak projede uydu üzerinden internet hizmetinin ücretleri de belirlemiş durumda. 2020 Ekim ayında beta denemelerine başlanan Starlink’te, kullanıcılardan kit kurulumu için 499 USD, aylık abonelik için ise 99 USD ücret talep edileceği açıklandı. 2027’de tamamlanması beklenen projede Türkiye’de dahil olmak üzere tüm dünyaya sabit fiyat politikasıyla hizmet verilmesi bekleniyor.

Beğendiysen paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir