TESLA > Ben Tek, Siz Hepiniz!

Tesla ve Diğer Otomotiv Üreticileri (OEM)

Covid 19 Pandemisi başladığından beri FED’in sınırsız para basmasıyla birlikte Amerikan borsaları, coin borsaları derken neredeyse değeri artmayan varlık kalmadı. *Helikopter paradan herkes bir nebze de olsa nasiplendi. Bitcoin 58.000 $’ı aşarak rekor kırdı ve toplam piyasa değeri 1 trilyon doları geçti. Dalga geçmek üzere kurulan Dogecoin bile rekor üstüne rekor kırdı.

Son dönem bitcoin tarihçesi
Kaynak : https://www.tradingview.com/symbols/BTCUSD/history-timeline/

Pandemi sonrasında işsiz kalan ya da evden çalışan bireysel yatırımcılar, kendilerine gelir sağlamak amacıyla pek çok varlığa adeta saldırdı.

Hisselerin Piyasa Değerleri

Apple’ın piyasa değeri 2,113 trilyon doları, Amazon’un piyasa değeri ise 1,609 trilyon doları aştı. Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisselerin toplam piyasa değerinin yaklaşık 274 milyar dolar olduğunu düşünürsek bunlar gerçekten korkunç rakamlar. Amerika’nın en değerli şirketi olan Apple, Türkiye’deki tüm hisse senetlerinin toplamının yaklaşık 7,7 katı kadar değerli bir şekilde işlem görüyor (23.02.2021 itibariyle).

Sermayenin gittikçe tabana yayılması, büyük balinaların da iştahının kabarmasına neden oluyor. Son dönemde Bitcoin ve Dogecoin‘e vermiş olduğu destekle coin piyasalarında bazılarına göre spekülatif, bazılarına göre ise manipülatif hareketler yapan Elon Musk‘ın sahibi olduğu TESLA‘da ise durumlar oldukça dikkat çekici.

Tesla Hissesi

Tesla, üretmiş olduğu elektrikli ve otonom araçlarıyla otomotiv sektöründe çığır açtı. Bu çığır açma sadece yer aldığı otomotiv sektörüyle de kalmadı finans piyasalarına da sıçradı. Son 1 yıl içerisinde en düşük 70 $’dan işlem gören hisse senedinin en yüksek gördüğü değer ise 900$ oldu.

Kaynak : https://tr.tradingview.com/symbols/NASDAQ-TSLA/

2020 yılında, Tesla hissesine en düşük seviyeden 1.000 $ yatırım yapan bir yatırımcı yıl içinde en yüksek seviyeden hisseyi satabilseydi sermayesini 12.857 $’ a çıkarmayı başaracaktı.

Piyasalarda oluşan değerlemeler köpük müdür bilinmez. Ancak bu değerlemeler mantıklı bileşenler baz alınarak incelendiğinde dikkat çekiyor. Albert Bridge Capital’in paylaşmış olduğu çalışma oldukça şaşırtıcı.

Kaynak : https://www.albertbridgecapital.com/post/cue-the-camouflage

Tesla ve Diğer Otomotiv Üreticileri

Öyle ki, 20 Şubat 2021 tarihinde yapılan çalışmaya göre; otomotiv üretici grup devleri olan Toyota, Volkswagen, Daimler Mercedes, GM, BMW, Honda, Stellantis (FCA+PSA), Ford, SAIC Motor, Ferrari, Nissan ve Renault’un piyasa değerleri toplandığında bir Tesla etmiyor.

Otomotiv Üreticilerinin Piyasa Değeri

Otomotiv üreticilerinin (OEM), satış değerleri karşılaştırıldığında Tesla satış değerlerinin çoğu otomobil üreticisinin satış değerlerinin yarısına bile yaklaşamadığı görülüyor.

Otomotiv Üreticilerinin Satış Değerleri

Markaların Capex ( capital expenditures) yani şirkete değer katan tüm yatırımlarını ele alındığında Tesla’nın yeni bir marka olmasına rağmen ciddi yatırım yaptığı görülüyor. Ancak bu yatırım değeri bile diğer markalara nazaran oldukça düşük kalıyor.

Otomotiv Üreticilerinin Yatırım Değerleri

Sonuç olarak; Tesla’nın piyasa değeri, satış değerleri ve yatırım bedellerine göre rakip markalarla kıyaslandığında önemli derecede haddini aşmışa benziyor.

*Helikopter Para: Devlet harcamalarının; merkez bankaları tarafından karşılanması ve eğer amacına ulaşamazsa merkez bankasının doğrudan para yaratıp tüketiciye vermesi diye tanımlanabilir. Başka bir deyişle merkez bankası tarafından yoktan var edilen paradır. Son gelinen noktada ise kavram direkt olarak tüketiciye para verilmesi anlamına gelmektedir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kendi görüşlerimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

Beğendiysen paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir